Chov krav

 

Zabýváme se chovem typického národního plemene český strakatý skot a nově jsme zařadili do našeho programu také chov masného skotu plemene hereford

 

V současné době máme k dispozici pár krav červenostrakatých a jejich telat a několik herefordských jaloviček včetně plemenného herefordského býka. Jelikož krávy již nedojíme, narozená telata zůstávají se svýma matkama a všechny můžete vidět na některé z našich pastvin. Tyto krávy také využíváme k výcviku našich koní a našich pracovních psů. 

 

Pár slov o herefordech... 

 

Herefordský skot je masné plemeno středního tělesného rámce pocházejícího z Anglie. Patří mezi jedno z nejstarších a nejrozšířenějších masných plemen. Je to nejstarší čistokrevné masné plemeno chované na našem území, první import na území České republiky byl uskutečněn v roce 1974. Až do roku 1990 to bylo jediné čistokrevné masné plemeno chované na našem území. Plemeno se chová ve dvou formách a to ve formě rohaté a bezrohé.

Herefordky - býk

Vzhledem k jeho jedinečné přizpůsobivosti k rozličným typům extrémních klimatických podmínek za současně dobré produkce hovězího masa, je toto plemeno rozšířeno napříč kontinenty. Plemeno vyniká především výbornou chodivostí čímž předurčuje Hereforda do podmínek přírodních pastvin, kde je i při méně kvalitním pastevním obrostu schopno dosáhnout dobré produkce a nevadí mu jít desítky kilometrů za lepší pastvou a k napajedlům. Dále plemeno vyniká dobrou otužilostí, dokáže se přizpůsobit velkým výkyvům teplot kontinentálního klimatu, které jsou mezi letním a zimním obdobím. Otužilost, dobrá chodivost a odolnost vůči chorobám jsou tedy hlavními přednostmi tohoto plemene.

 

Výše zmíněné faktory jsou důvodem pro vhodnost chovu tohoto plemene v extenzivních podmínkách chovu. Na našem území je plemeno chováno převážně v horských a podhorských oblastech, chov v úrodnějších nížinných oblastech není ekonomicky výhodný. Vzhledem k extenzivnímu způsobu chovu se u nás z 90% využívá přirozená plemenitba, což znamená, že plemenitba je téměř výlučně zajištěna plemenným býkem ve stádě. Herefordi jsou velice klidné povahy a manipulace s nimi bývá snadná. Tuto skutečnost je nutno zdůraznit především pro ty, kteří se rozhodují, které z masných plemen si k chovu pořídit.

 

Typické znaky plemene

Pro herefordy je typické hnědé zbarvení těla. Hnědá barva může být světlejších i tmavších odstínů. Jednoznačným poznávacím znakem je bíle zbarvená srst na hlavě, hřbetu, břichu i v krajině spěnkového kloubu a záprstní a nártní krajině.